Sviatok Všetkých svätých, Pamiatka zosnulých – dušičky verzus Halloween

Uctenie si pamiatky zosnulých alebo Halloween párty? Všetci dobre vieme, že oba pojmy majú niečo spoločné. Vráťme sa do minulosti a povedzme si, ako tieto sviatky vznikli a kde majú svoj pôvod.

Ako kvetinárstvo – showroom kvetov Bratislava, Vám ku dňu Halloween a príchodu zimy ponúkame veľké tekvice, jesenné kvety, kytice, aranžmány, dekorácie a veľa ďalšieho sortimentu.

Nezabúdame však na pamiatku zosnulých,  a preto u nás nájdete aj smútočné vence, exteriérové kvety so smútočným charakterom, ktoré spríjemnia miesto odpočinku Vašich blízkych.

Sviatok vsekych svatych_foto

 

Hallowen, pôvodne pohanský sviatok, má svoj pôvod na britských ostrovoch z čias starých Keltov a oslavoval sa z noci 31.októbra na 1. novembra. Vtedy sa Kelti lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali zimu, ktorej vládol Samhain – knieža smrti. Verili, že v túto tajomnú a magickú noc sa duše mŕtvych vracajú do nášho reálneho sveta a snažia sa ovládnuť všetko živé. Preobliekali sa do rôznych strašidelných masiek a oblekov, maľovali si tváre v domnienke, že sa tak zapáčia duchom a tí ich tak nechajú na pokoji.

Najznámejším charakteristickým symbolom je vydlabaná tekvica s otvormi pripomínajúca tvár strašidla, vo vnútri so sviečkou alebo kahancom, ktorá slúžila ako lampáš. Tento symbol má pôvod v írskom folklóre.

Halloween nie je teda americký sviatok, ako sa veľa ľudí dnes domnieva. Bol ,,dovezený“ do Ameriky írskymi a škótskymi prisťahovalcami, ale až po roku 1845 – 1846 sa stal celonárodnou udalosťou a vyformoval sa do dnešnej podoby. Do Európy prišiel v 90.rokoch a nabral charakter karnevalovej zábavy.

 

Sviatok Všetkých svätých, Pamiatka zosnulých - dušičky verzus Halloween

 

Sviatok všetkých svätých, pamiatka zosnulých – dušičky:

Úcta k všetkým svätým sa prvýkrát objavila v Ríme 13. mája 609. Pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Pantheon, a zasvätil ho Panne Márii a všetkým svätým mučeníkov. Pápež Gregor III. (731-741) zmenil slávenie Všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých. Prvého novembra sa sviatok Všetkých svätých (už nielen mučeníkov) začal sláviť v 8. storočí, najprv v Írsku, potom v Anglicku. Pápež Gregor IV. (827-844) chcel zabrániť oslave pohanských sviatkov, v čase keď v Anglicku už vládla katolícka cirkev,  a deň 1. november vyhlásil cirkevne  za Deň všetkých duší, kedy sme si začali uctievať aj zosnulých.

V dnešnej dobe je veľa rozporov a rozdielnych názorov ako tieto dni oslavovať, resp. ako si ich uctiť. Niektorí preferujú bujaré oslavy, diskotéky, ktoré prišli z Ameriky, iní naopak pokoj pri spomienkach na svojich blízkych. Podľa toho čo hovorí história, pravdu majú asi všetci.

Tešíme na Vašu návštevu v kvetinárstve LILLA GRAYI!