„Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc.“

„Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc.“

sviatok sv Lucie Ešte pred zavedením gregoriánskeho kalendára bol trinásty december najkratším dňom v roku. V tento deň oslavuje meniny Lucia, a preto sa zvyklo hovoriť, že Lucia začína čiernu zimu. Aj v tomto tmavom a zimnom období si naše showroom kvetinárstvo LILLA GRAYI v Bratislave pre Vás pripravilo ponuku čerstvo rezaných kvetov, krásnych kytíc, aranžmánov a interiérových rastlín.

V tomto období sa v severských štátoch organizujú svetelné sprievody. Ak aj Vy máte radi sviečky, neváhajte si vybrať zo širokej ponuky luxusných Woodwick vonných sviečok.

Meno Lucia pochádza z latinského slova „lux“, čo sa dá preložiť ako „svetlo“ alebo „žiara“. Svätá Lucia bolo veľmi pekné mladé dievča žijúce v 3. storočí na Sicílii. Narodila sa do zámožnej rodiny, ktorá jej dopredu dohodla sobáš so súcim a váženým mladíkom. Ona však už v mladosti prijala kresťanskú vieru a rozhodla sa svoj život zasvätiť Bohu.

Jedného dňa jej matka ťažko ochorela, a tak ju Lucia vzala k hrobu sv. Agáty, kde sa zázrakom uzdravila. Tam jej aj oznámila, že zložila sľub čistoty Bohu a poprosila ju, aby zrušila svadbu. S tým však mládenec nesúhlasil.

Podľa legendy sa chlapcovi na nej najviac páčili jej oči. Lucia sa to dozvedela, oči si vylúpila a poslala mu ich. Na druhý deň sa jej však zrak a ešte krajšie oči vrátili.

Mládenec ju z pomsty udal cisárovi Diokleciánovi, prenasledovateľovi kresťanov, za jej vieru. Vyhrážali sa jej mučením a odvedením do nevestinca na potupu, keď sa nevzdá svojho presvedčenia. Lucia sa však nepodvolila a vyhlásila, že telo sa poškvrní len vtedy, keď duša privolí. Filozof Tomáš Akvinský neskôr túto odpoveď veľmi obdivoval.

Legenda pri jej mučení opisuje sériu zázrakov. Keď ju chceli odviezť, nemohla sa pohnúť z miesta. Keď sa rozhodli že ju upália, oheň jej nijak neublížil. Nakoniec ju sťali mečom, to by už zabilo každého 😀 .

Mučeníčka Lucia sa stala patrónkou slepých a chorých. Zároveň je to jediný svätý, ktorého uznávajú aj luteránski Švédi a Nóri.

A práve zo Škandinávie pochádza aj tradícia vymetania rohov v dome. Dievčatá sa obliekli do bielych plachiet a pomúčili si tvár alebo si nasadili masku. Chodili po dedine, klopali každému na dvere a bez dovolenia vošli dnu. Husacím brkom ticho vymetali rohy, štetkou ich symbolicky vybielili, a tak vyhnali z domu zlých duchov alebo duchov predkov, ktorí tam podľa pohanských kultov sídlili.

Podľa iných zvykov sa mal robiť v okolí domu a na statku hluk, aby sa odohnali strigy a bosorky, ktoré sa mali schádzať na krížnych cestách. Na ochranu slúžil aj cesnak. Dievčatá v období od Lucie do Vianoc praktikovali aj rôzne ľúbostné čary na získanie manžela, iní zas nosili pod pätami mince, aby mali v budúcom roku hojnosť.

 

Kvetinárstvo LILLA GRAYI na Mierovej 27 v Bratislave – Ružinov sa teší na Vašu návštevu!

woodwick sviecka bratislava Lilla Grayi