Na svätú Katarínu schovajme sa pod perinu

.

25. novembra oslavuje meniny Katarína, ktorá je podľa starých ľudových pranostík nositeľkou zimy a predpovedá počasie na Vianoce.

Či už budú na ľade, alebo na blate, showroom kvetinárstvo LILLA GRAYI v Bratislave Vám ponúka čerstvo narezané kvety, kytice, aranžmány a rôzne interiérové rastliny, ktorými môžete potešiť tú Vašu Katarínu

Svätá Katarína Alexandrijská sa narodila v roku 289 n.l. v Alexandrii do zámožnej rodiny. V mladosti sa vyznačovala veľkou múdrosťou, pracovitosťou a zvedavosťou. Obrátila sa ku kresťanstvu a verejne protestovala proti uctievaniu pohanských bohov. Samotného cisára Maxentia vyzvala, aby prijal kresťanskú vieru a vzdal sa pohanstva.

 

Cisár ju dal predviesť pred päťdesiatich popredných učencov a filozofov, aby ju súdili, no ona ich dokázala presvedčiť a obrátiť na svoju vieru. To cisára nahnevalo a nechal ich všetkých zaživa upáliť. Kataríne ponúkol kráľovský sobáš, ak sa vzdá kresťanstva.
Keď jeho ponuku odmietla, uväznil ju a verejne mučil na špeciálne vyrobenom kolese s ostňami. Podľa legiend do kolesa udrel blesk a rozpadlo sa, čo zranilo mnoho ľudí v dave. Nakoniec cisár Katarínu nechal sťať a zo žíl jej vraj netiekla krv ale mlieko.
Katarína sa tak stala patrónkou mladých dievčat, mlynárov, pradiarov a umierajúcich.

Na Katarínu sa zvykli konať posledné tanečné zábavy pred pôstnym obdobím adventu. Priebeh zábavy mali na starosti ženy a celý deň platilo tzv. ženské právo, až po polnoci sa ohlásila pánska volenka. V tento deň sa nesmelo pracovať s ničím, čo malo kolesá.
Praktikovali sa aj rôzne ochranné rituály. Ľudia jedli cesnak a potierali si ním dvere, aby boli chránení pred strigami. Aby sa vyhli nešťastiu, prvým návštevníkom do domu nemohla byť žena, lebo v celý nasledujúci rok by sa rozbíjal riad.

Preto keď prišiel muž do domu, zavinšoval: „Priniesol som oceli, že by sa vám misky nebili.“.

 

LG kvetinarstvo bratislava ruzinov

 

Napriek tomu, že dnes je sviatok svätej Kataríny vnímaný už menej tradične, veríme, že si ho užijete v príjemnej atmosfére. Neváhajte nás navštíviť v našej predajni kvetinárstvo LILLA GRAYI na Mierovej ul. 27, Bratislava – Ružinov! Tešíme sa na Vás!

 

lilla grayi logo kvetinarstvo v bratislave